2006 års Gubbasegling
Att segla är som att ha en leende sol i magen

Foto: Bengt  

Rutt 2006
Hemmahamn-Allinge under fredagen 1 sep
Allinge - Hanö under lördagen 2 sep
Hanö-Hemmahamn under söndagen 3 sep

2006 års Gubbasegling 1-3 september bjöd som alla år på fint seglingsväder (många och långa aftonböner ligger säkert bakom detta fenomen) Frisk vind, härliga bogar, lite regn men samtliga besättningar har ju vattenvana.

Vi bestämde oss att gå direkt till Hanö på lördagen, det var tuffa väderutsikter för söndagen. Efter sex timmars spinnakergång i solsken var vi på Hanö.

På natten började det sjunga i riggarna, stundtals lät det som effektljudet på en Amerikansk skräckfilm. Men det mojnade, vid middagstid seglade de sista båtarna hem på focken, lugnt och fint, (sydvästan 8-13 m/s),  i 6-8 knops fart och sol över sittbrunnarna.

Även i år utökades eskadern med nya seglingskamrater - härligt.
Hoppas Ladyn fick blodad tand och hänger på nästa år igen.

Nu hoppas jag att ni skickar in de bilder ni tog på vårt lilla seglingsäventyr till Hakan@Robertssons.nu så vi kan dela på varandras upplevelser.

 


  2006 Bo Sundessons bilder, Sjörök
Bengt Söderlinds bilder, Sjörök
Anders Ohrstedts bilder, Dolce Anita
Håkan Robertssons bilder, Roulette
Johan Ohrstedts bilder, Nexus

Åtta anmälda båtar 2006
Besättningslista 2006 (Excel)

 

    Sjörök Dahlström 34
Utgår från Saltärna ca 08.00

 
Peter Borenberg
+46 707 667 082
Peter.Borenberg@tele2.se 
Fredrik Borenberg
 +46 708 378 232
fboik01@student.vxu.se
Bengt Söderlind
+46 705 226 112
Bengt.Soderlind@Krukvaxter.se
Bo Sunesson
+46 736 845 605
BSN@Kordab.se
       
 


 
Vindleka II  Nästan en Linjett 33...
 

 


 

   
       
       
    Blue Magic  Dehler 34

 
Lars Sjöstedt
+46 733 975 504
LarsG.Sjostedt@alfalaval.com
Anders Sandell
+46 705 146 809
 
Rolf Jönsson
+46 733 975 558
 
Mattias Bergman  
Bo-Inge Hanson  
       
    Dolce Anita Linjett 32
Avgång Angelskog Fredag 06:00

 
Björn Birgersson
+46 708 285767
Bjorn.Birgersson@telia.com
Janne Ågren
+46 701 476 642
janne-agren@swipnet.se
Leif Possung
+46 703 444 146
leif.possung@telia.com
Anders Ohrstedt
+46 709 105015
Anders@Ohrsedts.se
       
    Maracuja  Maxi 999






 
Svenne Lindström
+4670 6916957
sv.lindstrom@telia.com
Lennart Martinsson
+46709 152419
 
Fredrik Lindström
+46768 861190
fredrik.lindstrom@telenor.com
Hampus Martinsson
+46 709 152 415
 
       
   
Roulette Gambler 35
Utgår från Ekenäs kl.08.00


 
P-O Carlsson
+46 708 305 176
per-olov@ldiamon.eu
Björn Hjerpe
+46 707 414 163
idc.trading@tele2.com
Per Jönsson
+46 705 609 114
per.jonsson@ipbolaget.com
Håkan Robertsson
+46 708 335 183
Hakan@Robertssons.nu
    s  
    Nexus 35 Match
Utgår torsdag kväll  ca. 21.00
 
Dennis Robérteus
+46 709 831 213
dennis.roberteus@ronneby.se  
Björn Mattsson
+46 733 513 461
 
Göran Jonasson
+46 033 170 216
 
Pontus Jonasson
Ansluter på Bornholm
 
Johan Ohrstedt
+46 730 447 075
johan@spaceman.nu
       
v
    Monique Sun Fast 37
Utgår från Karlshamn - Allinge
 
Christer Malmros
+46 708 176 111
christer@emaljen.se   
Ronny Berggren
+46 709 146 902
 
Lars Jansson
+46 705 890 393
 
 
       
  Klicka på bilden för att stänga fönstret   Sophisticated Lady Lady Helmsman
Utgår från Gö ca kl.08.00

 
Richard Rylander
+46 701 489 456
 richard.rylander@velocitybredband.se
RogerAndersson
+46 70 886 44 42
 
Per Gustafsson
+46 708 383 546
Lena.Brandt.Gustafsson@bth.se  
Kalle Thernström