Uppdaterad 02.06.2013

 
  Tillbaka till förstasidan      

GUBBASEGLING 2012
30 aug-2 sep alternativt 31 aug-2 sep

Seglingsbröder, det tog lite för lång tid i år, publicerandet.
Har haft lite för mycket på jobbet för att hinna med. Installerat mer än 360 kg högtalare och annan teknik inför höstens Opera premiär på teatern.
Men den som väntar på nå´gott, väntar som bekant aldrig för länge. Här kommer Lasses, Pers och Peters bilder. Rolf har kompletterat sitt album med några nya bilder.
Och, det är ju egentligen först nu man behöver bilderna, när regn och frost sveper tjurigt kring knuten. /Håkan


Johan Ohrstedts bilder
Bengt Söderlinds bilder
Lasse Erikssons bilder

Per Gustavssons bilder
Peter Lundblads bilder

Björn Birgerssons bilder
Rolf Jonassons bilder
Håkan Robertssons bilder

Hela 14 båtar var anmälda till årets Gubbasegling. På torsdagen drog Vindleka II, Blue Magic och Elise mot Gudhjem. Sjönheten och Mia ägnade sig åt nattsegling medan resten av båtarna seglade ner på fredagen.



Torsdagsseglingen var strapatsrik då vinden snurrade och för det mesta kom den framifrån ackompanjerad av hällande regn o åska.

Det var svårt att få ordentlig mathållning ombord fastän att Vindlekas kock hade återvänt. Hans delikata sjömansbiff fick denna gång vänta med att intagas tills sen afton i Gudhjem.

Fredagens segling blev för de resterande båtarna en fin slör i solsken och en efter en paraderade de in i Gudhjems hamn efter att ändå noga kontrollerat att hamnporten skulle förbli öppen.
 


Fredagen ägnades till inköp av mat o öl o planering av aftonens krogbesök. Peter Vesth underhöll på en krog uppe på kullen. En stor del av besättningarna hängde med dit men servering o Peter Vesth föll inte alla helt i smaken. Dock var maten excellent.


Som omväxling kom de flesta iväg tidigt på lördagen och angjorde Christiansø i vackert väder. Vindlekas skeppare envisades ånyo med att sätta spinnaker för på havet är det alltid kappsegling….

En rundtur på ön hanns med och efter att Vindlekas besättning traditionsenligt smort kråset med Thomas gravade lax blev det grillning på den västra sidan där de flesta deltog.

Håkan var riktigt i sitt esse och framförde Helges gurkor i två versioner samt några Taubelåtar med stor inlevelse. En o annan dansk visa framfördes av undertecknad i mörkret. Peter Borenberg höll ett fint anförande om Gubbseglingarna med lite skojiga episoder från förr.





Hela eskadern ”flög” norrut under söndagen i en perfekt ihållande slör och ännu en trivsam
Gubbasegling har lagts till handlingarna.

På återseende 2013!

Vid pennan även denna gång / Rolf Jonasson




 
 


Gubbaseglingen 2012
ANMÄLDA BÅTAR

Besättningslista Excel-format 26.08.2012 (Ver 1.1)


Avsegling torsdag den 30:e augusti

 


 

 
 

Vindleka II  Linjett 33
Avseglar från Saxemara till Gudhjem torsdagen den 30:e 09.00

 

Anders Ohrstedt
+46 709 105 015
Anders@Ohrstedts.se  
Rolf Jonasson
+46 703 441672 
Jonasson.Rolf@telia.com
Håkan Robertsson
+46 708 335 183
Hakan@Robertssons.nu
Johan Ohrstedt
+46 708 513 430
Johan@Spaceman.nu
Thomas Holmgren
+46 708 471 152
jonax@bostream.nu
 

 
Blue Magic
Dehler 34
Avseglar till Gudhjem torsdagen den 30:e 08.00

 
Lars Sjöstedt
+46 733 975 504
LarsG.Sjostedt@alfalaval.com
Anders Sandell
+46 371 234 96
Anders.Sandell@kendrion.com
Rolf Jönsson
+46 733 975 558
Rolf.Joensson@alfalaval.com  
Lars Gustavsson
+46 705 839 815
Lars.Gustafsson@basf.com
   
   
 

Elise  Maxi 999
Avseglar till Gudhjem torsdagen den 30:e 08.00

 

Ingemar Holgersson
+46 703 212 096
Ingemar.Holgersson@gmail.com  
Lars-Inge Ericsson
+46 703 178 897
larsinge.ericsson@telia.com

 

 


   

 

Sjönheten  Arcona 400
Avseglar från Ronneby till Gudhjem torsdag natt, den 30:e

 

Anders Nöjd
+708 947 505
anders.nojd@gamlajernboden.se
Olle Hallstedt  
Ulf Gustavsson  
   

 

 

 


 


Mia
 Bavaria 37 Cruiser
Avseglar till Gudhjem torsdag natt, den 30:e alt fredag morgon.

Magnus Thuresson
+46 709 58 90 67
magnus.thuresson@waterjet.se
Göran Jonasson  
Anders Tuväng  
Kalle Thörnqvist  
Jane-Erik Pettersson  

Avsegling fredag den 31:e augusti

 


 

 
Sjörök
Dahlström 34
Avseglar från Saltärna till Gudhjem fredagen den 31:e 08.00
 
Peter Borenberg
+46 707 667 082
Peter@Borenberg.se
Bengt Söderlind
+46 705 226 112
Bengt.Soderlind@telia.com  
Bo Sunesson  
+46 708 919 133
   NY TEL.
Bo.Suneson@gmail.com  
NY MAIL
Fredrik Borenberg
+46 70 897 624
Fredrik.Borenberg@volvo.com
 

 
 
Dolce Anita
Linjett 32
Avseglar till Gudhjem fredagen den 31:e 06.00
 
Björn Birgersson
+46 702 361 188
Bjorn.Birgersson@telia.com
Janne Ågren
+46 701 476 642
Janne-Agren@swipnet.se
Leif Possung
+46 703 344 146
Leif.Possung@telia.com
   
     

Erika  Hanse 375
Avseglar från Angelskog till Gudhjem fredagen den 31:e 08.00

Richard Rylander
+46
706 308 302
Richard60@live.se
Martin Rylander
+46 709 371 883
 
 
Martin Nilsson
+46 708 809 424
 
 
 
   


Maracuja
Maxi 999 (nihunderniåhalfems).
Avseglar till Gudhjem fredagen den 31:e 06.00
 

Svenne Lindström
+46 706 916 957
SV.Lindstrom@telia.com   
Peter Lundblad
+46 705 927 415
 
Pär Löv
+46 708 716 226
 
Fredrik Lindström
+46 768 861 190
 

 

    Roulette Gambler 35
Avseglar från Enenäs till Gudhjem fredagen den 31:e

 
P-O Carlsson
+46 708 305 176
per-olov.carlsson@metpro.se
Lasse Karlsson
 
 
   
   
   

 

Monique SWE 795 Sun Fast 37
Avseglar från Hanö till Gudhjem fredagen den 31:e

 
Christer Malmros 
+46 708 176111
 
Håkan Nilsson
 
 
   
   
 
 
 

 

Hållidej Maxi 95     
Avseglar från Göhamn till Gudhjem fredagen den 31:e 07.00
 

Per Gustafsson
+46 708 383 546
per18@telia.com
Hans Olsson  
Ulf Lundberg
+46 736 999 805
 
   
   

 

 
 
 

Webbmaster Håkan Robertsson Hakan@Robertssons.nu