Uppdaterad 24.08.2014

 
         

Elva båtar deltog i 2013 års
GUBBASEGLING till Allinge
29 aug-1 sep alternativt 30 aug-1 sep 2013

Så har vi lagt ännu en härlig Gubbasegling till handlingarna. På torsdagen den 29:e seglade sex båtar
över Hanöbukten med växlande västliga vindar. Allinge var målet och Blue Magic, Tao (debutanter  som verkade trivas)Elise, Roulette, Vindleka II o Dolce Anita angjorde snyggt o prydligt.

Aftonen blev relativt lugn vackert ackompanjerad av besättningen på den tyska ”2 fast 4 you” som med gitarrspel o sång tog emot natten.

Fredagen den 30:e samlades 17 stycken besättningsmän inklusive skeppare för att äntra bussen mot Svaneke som
avgick vid middagstid. Bussbytet i närheten av Svaneke vållade viss oro bland de mera noggranna passagerarna men allt gick väl och vi nådde Svaneke bryggeri i överenskommen tid. Håkan hade arrangerat det hela på ett fint sätt. Vi blev förevisad produktionen av olika kvaliteter av Svaneke ölet där det också gick att få Chokoladöl.

Delägaren och grundaren Tim Stender berättade med stor entusiasm. Bland annat fick vi veta att 90% av allt jobb gick åt till att fylla i flaskorna. Ölprovning följde och ljudnivån i rummet ökade vartefter. En del av oss intog en god måltid på Restaurant Bryghuset i Svaneke på eftermiddagen. innan vi tog en direktbus, linje 8, till Allinge.

Nu började fredagsseglarna att ansluta. Maracujas skeppare viftade glatt med en Mjällbyhanduk efter tilläggningen. Mest för att visa en gast på Vindleka som har en röd blå skånsk själ. Sjörök, Monique, Skönheten o Catharina anslöt likaså under ordnade former. Skönheten tog en extra runda i hamnen för att sen säkert lägga till utanpå Monique. Det passar ju bra, gjutna i samma form som dessa skutor är. Verkade trivas ihop. Tyvärr drabbades Roulette av motorproblem men Peter B:s lokala kontakt tog raskt itu med problemet. Dock fick Roulette ligga kvar någon dag extra innan hemfärden kunde genomföras.

Lördagen var tänkt att krönas med ett traditionellt besök på Christiansø. Tyvärr spelade vädrets makter oss ett spratt och de rutinerade skepparna beslöt klokt nog att färden istället skulle gå till metropolen Hällevik. Alla, utom Blue Magic, som föredrog bastun på Tjärö, drog dit.

Tyvärr blev det väl blåsigt för gemensam grillning på Hällevikskajen så besättningarna kurade i sina båtar lite huller om buller under kvällningen. Mycket god öl konsumerades o många skrönor upprepades. Just det att vi blir äldre gör det roligt att återanvända gamla historier. De verkar nya… Några låtar hanns också med men tyvärr ingen gemensam allsång denna gång.

Söndagen lämnade alla var för sig med en frisk vind i ryggen österut. Dock gjorde Vindleka II o Sjörök sällskap mot hemmahamnarna inomskärs. En god middag konsumerades, (efter en fräsande passage av Limbyxan,) vid Fölsöbryggan. Skeppskocken Håkan på Vindleka briljerade med en ciderbräserad lök och basilikafylld fläskfilé med Blekingskt päremos (stampat med Sjöröks gräddvisp...)

Vi tackar alla för en trevlig helg även om vi detta år inte nådde ända fram! Men eftersom detta inte hänt så ofta ser vi fram emot nästa års Strapatsresor och då kommer vi förhoppningsvis alla också till Christiansø!

Vid pennan denna gång.

Rolf Jonasson                                                                                       
Ständig gast på Vindleka II
 


Bilder från Gubbaseglingen 2013
(Skicka dina bilder till Hakan@Robertssons.nu  så publicerar jag!)

Rolfs bilder (alla bilder)
Håkans bilder
Lasses bilder

Peters bilder


Avsegling torsdag 29/8 09.00 Segling hemmahamn – Gudhjem
Fredag   30/8
Studiebesök

Svaneke Bryggeri
Svanevang 10
3740 Svaneke


Buss 1 från Gudhejm 12.13
Daniel Barslund, produkt och säljdirektör, som bokat in oss, säger att vi skall gå av bussen vid Møllebakken.

Studiebesök - avsmakning på Svaneke Bryggeri
kl. 13.00 -14.30.
Guidningen-avsmakningen kostar totalt 1500 DKR
för upp till 25 personer.

Test av Danmarks bästa pilsner (Svaneke vann naturligtvis)

Svanekes öl går att beställa via Systembolaget: Klicka här

 

 
 
Avsegling fredag   30/8 08.00 Segling hemmahamn – Allinge
Vid kraftiga vindar från nord till ost, finns risk att hamnarna på Bornholms norra kust stängs. Då finns alltid Tejn, som är en bra hamn för alla väder.
Lördag  31/8, förmiddag Segling Allinge – Christiansø 
Lördag  31/8, kväll Gemensam aktivitet på Christiansø
Söndag 1/9 Segling Christiansø – hemmahamn

På torsdags och fredagsmorgonen, upprättar vi en telefonkedja till skepparna, där lämplig ”rutt” meddelas. Allt beroende på väder.
Tanken är att vi ska kunna vara i hamn inom 10 timmar.
Dessutom har vi kontakt via VHF kanal 77. Gör gärna provanrop till några av båtarna.

All planering, genomförande och ansvar står respektive skeppare och besättning för.

Välkomna!

Anders Ohrstedt
+46 709 105 015
Anders@Ohrstedts.se
och Peter Borenberg
+46 707 667 082
Peter@Borenberg.se
 


Allinge 1971. Foto: Rolf Jonasson


ANMÄLDA BÅTAR 2013


Avsegling torsdag den 29:e augusti

 


 

 
 

Vindleka II  Linjett 33
Avseglar från Saxemara till Gudhjem torsdagen den 29:e 09.00

 

Anders Ohrstedt
+46 709 105 015
Anders@Ohrstedts.se  
Rolf Jonasson
+46 703 441672 
Jonasson.Rolf@telia.com
Håkan Robertsson
+46 708 335 183
Hakan@Robertssons.nu
Johan Ohrstedt
+46 708 513 430
Johan@Spaceman.nu
Thomas Holmgren
+46 708 471 152
thomas.holmgren@outlook.com  NY
   
Blue Magic
Dehler 34
Avseglar till Gudhjem torsdagen den 29:e 08.00

 
Lars Sjöstedt
+46 733 975 504
larssjostedt@icloud.com   NY
Anders Sandell
+46 371 234 96
Anders.Sandell@kendrion.com  
Rolf Jönsson
+46 733 975 558
Rolf.Joensson@alfalaval.com   
   
   

 

   
Elise
 Maxi 999
Avseglar till Gudhjem torsdagen den 29:e 08.00

 
Ingemar Holgersson
+46 703 212 096
Ingemar.Holgersson@gmail.com  
Lars-Inge Ericsson
+46 703 178 897
larsinge.ericsson@telia.com

 

 
   


Maracuja
Maxi 999
Avseglar till Gudhjem torsdagen den 29:e 14.00
 

Svenne Lindström
+46 706 916 957
SV.Lindstrom@telia.com   
Peter Lundblad
+46 705 927 415
plundblad@tele2.se
Lennart Martinsson
+46709152419
 
   

 

 

 
 
Dolce Anita
Linjett 32
Avseglar till Gudhjem torsdagen den 29:e 09,00
 
Björn Birgersson
+46 702 361 188
Bjorn.Birgersson@telia.com
Janne Ågren
+46 701 476 642
Janne-Agren@swipnet.se
Leif Possung
+46 703 344 146
Leif.Possung@telia.com
Anders Liedholm
+4670 5811387
 
     

Roulette Gambler 35
Avseglar från Enenäs till Gudhjem torsdagen den 29:e, om
vädret är gott.


 
P-O Carlsson
+46 708 305 176
per-olov.carlsson@metpro.se
Lasse Karlsson
 
 

 

    Tao Beneteau 36cc
Avseglar från Enenäs till Gudhjem torsdag förmiddag, den 29:e
Stefan Magnusson
+46 709142225
mon@mailbox.euromail.se 
Patrik "Putte" Andersson
 
Bill Olsson  
   

Avsegling fredag den 30:e augusti

 

 


 

 
Sjörök
Dahlström 34
Avseglar från Saltärna till Allinge fredagen den 30:e 08.00
 
Peter Borenberg
+46 707 667 082
Peter@Borenberg.se
Bengt Söderlind
+46 705 226 112
Bengt.Soderlind@telia.com  
Bo Sunesson  
+46 708 919 133
   NY
Bo.Suneson@gmail.com   NY
Fredrik Borenberg
+46 70 897 624
Fredrik.Borenberg@volvo.com
 

 
 

 


Monique  Arcona 400
Avseglar från Hanö till Allinge på morgonen fredagen den 30:e

 

Christer Malmros 
+46 708 176111
Chister@Emaljen.se
Ronny Berggren
+
46709-146902
 
Hans Olsson
0702-93472
 
   
 


 

   

 

Sjönheten  Arcona 400
Avseglar från Ekenäs till Allinge fredagen den 30:e

 

Anders Nöjd
+46 708 947 505
anders.nojd@gamlajernboden.se
Olle Hallstedt
+46 708 804 525
olle@motiva.se
Olle Elander
+46 104 545 702
olle.elander@toos.se
Arild Björn-Larsen  
    Catharina Bavaria 36
Avseglar från Järnavik till Allinge fredagen den 30:e
   
Stefan Carlsson
+46 725 514 080
stefan.1.carlsson@se.abb.com
Per Gustavsson
+46 708 383 546
per18@telia.com
Bengt Pettersson
+46 761 476 768
bengt.petersson@sodra.com
Magnus Lindström
+46 702 676 125
magnus_lindstrom@telia.com
 



 

Webbmaster Håkan Robertsson Hakan@Robertssons.nu